PET/CT ir vēža diagnostikas metode

Šodien kopā ar Dr. Gunu Proboku viesojāmies Medvision. Paldies Agijai Vilsone par izsmeļošo ekskursiju un sniegto informāciju par plašajām PET/CT iespējām. Ar PET/CT metodi var precīzi ieraudzīt jau ļoti sīkus vēža šūnu perēkļus, turklāt to bieži atklāj agrīnāk, kad vēzis vēl nav saredzams ar tādām diagnostikas metodēm, kā ultrasonogrāfija, datortomogrāfija, magnētiskā rezonanse. Šī diagnostikas metode ir ļoti būtiska Melanomas pacientiem. 

Kas ir PET/CT un kādos gadījumos šī izmeklējumu metode būtu nepieciešama! 

Informāciju smēlāmies Medvision mājaslapā un daļiņu atļāvos nopublicēt Viroterapijas mājaslapā.

PET/CT ir vēža diagnostikas metode, kas audzēju atklāj:

  • ĀTRI – izmeklējuma ilgums 20-40min
  • PRECĪZI – pētījumi parāda, ka PET/CT atrod vēzi visprecīzāk
  • AGRĪNI– PET/CT bieži atrod vēža šūnas agrīnāk par citām vizuālās diagnostikas metodēm

Izmeklējuma rezultātā tiek iegūta ļoti vispusīga un precīza informācija par audzēju: kur tas atrodas, cik liels, vai tas ir aktīvs, strauji augošs, vai ir izsējis metastāzes, vai ķīmijterapijas zāles iedarbojas pietiekoši efektīvi, vai audzējs ir pieveikts u.c. būtisku informāciju.

Ar PET/CT metodi var precīzi ieraudzīt jau ļoti sīkus vēža šūnu perēkļus, turklāt to bieži atklāj agrīnāk, kad vēzis vēl nav saredzams ar tādām diagnostikas metodēm, kā ultrasonogrāfija, datortomogrāfija, magnētiskā rezonanse. Tikai PET var pateikt, vai audzējs ir ļaundabīgs/labdabīgs, vai tā augšana/izplatība ir apturēta vai pretēji, audzējs ir aktīvs un nepieciešams turpināt/mainīt ārstēšanu.

 

Visbiežāk sastopamie audzēju veidi, kas savā vielmaiņā pastiprināti patērē glikozi un ir diagnosticējami ar 18F-FDG, ir:

Hodžkina limfoma, ne-Hodžkina limfoma, krūts vēzis, kolorektālais vēzis, plaušu vēzis, dzemdes vēzis, dzemdes kakla vēzis, olnīcu vēzis, kuņģa vēzis, barības vada vēzis, aizkuņģa dziedzera vēzis, melanoma, sarkoma un citi. 

Prostatas vēzis no citiem audzējiem atšķiras ar to, ka savā vielmaiņā glikozi praktiski nepatērē, tāpēc tā diagnostikā nepieciešams izmantot īpašu preparātu. Ir izpētīts, ka prostatas vēža šūnās ievērojami palielinās prostatas specifiskais membrānas antigēns (PSMA). Pateicoties šai īpašībai, PSMA izmantošana prostatas vēža diagnostikā atzīta par šobrīd visprecīzāko metodi.

Savienojot PSMA molekulu ar īsas dzīves un ļoti zemas radioaktivitātes izotopu 68Ga tiek iegūts inovatīvs preparāts 68Ga-PSMA, kas ar īpašu precizitāti un agrīnāk kā citas metodes (datortomogrāfija, magnētiskā rezonanse, scintigrāfija):

  • atklāj prostatas vēzi,
  • izvērtē prostatas vēža izplatību,
  • spēj atšķirt iekaisumu no audzēja,
  • atrod sīkas metastāzes,
  • precizē atkārtota prostatas vēža atrašanās vietu un stadiju.